Arcok iskolája – Találkozás(ok) Fehér György operatőr-rendezővel

ELŐKÉSZÜLETBEN

Fehér György 05 (Fotó: Inkey Alice)

(Szerzőifilmes Gondolkodók 1. kötet)
Szerkesztő: Pentelényi László
Olvasószerkesztő: Tóth Ádám
Korrektor: Havassy Gergely
Szakmai lektor: Gelencsér Gábor
Méret: 166 x 237 (cca. B/5)
Oldalszám: kb. 450
Ajánlott fogyasztói ár: -
Státusz: Előkészületben
Tervezett megjelenés: 2024. július 15.

A kötet megjelenése támogatható itt: https://www.peticiok.com/feher_gyorgy_arcok_iskolaja

Könyvajánló:

„Kevés az olyan rendező, akiért az ember hajlandó féltizenegyig a televízió előtt gubbasztani, hajlandó a Művészeti Magazint is végignézni, hogy utána láthasson egy harmincperces operát (Barabbás). Kevés az olyan rendező, akinek ennyire várjuk az újabb jelentkezését, mert sejtjük, milyen lesz, tudjuk, hogy egy már megismert és bevált, de egyéni és újszerű formanyelven nyilatkozik meg, és tudjuk, hogy mindig sajátos szellemi izgalmat nyújt. Kevés az olyan rendező, aki következetes anélkül, hogy modoros lenne; eredeti, anélkül, hogy különcködne; és egyszerű, anélkül, hogy szürkévé válna. Kevés az olyan rendező, akinek az egyéniségét nem őrli fel a műsorfolyam örökmozgó imamalma és főleg nagyon kevés az olyan rendező, akit három nagyobb produkció után már a legjelentősebbek között tart számon a közönség és a kritika is.” (Váncsa István)

A készülő kötethez kapcsolódó hiánylista:

(1) 1975 és 1976 nyarán a Helyszíni közvetítés az V. / VI. Veszprémi Tévétalálkozó díjkiosztó ünnepségéről című műsor keretében Horvát Jánosnak, illetve Chrudinák Alajosnak adott interjút Fehér György. Ezekről a találkozókról beszámoló élő közvetítések közül kevés maradt fenn az MTVA archívumába, így sajnos ezek sem.

(2) Az 1977-ben rögzített Czigány György Csak a derű óráit számolom… című műsorának 9. részében (Találkozás Petrovics Emil zeneszerzővel) az egyik interjúalany Fehér György volt. Az MTVA archívumában a megfelelő iktatószám alatt másik epizód szerepel.

(3) Gábor Miklós Jordán Tamásnak címzett négyoldalas, kézzel írt levele, amely a Fehér György által 1980-ban rendezett József Attila-összeállítása (József Attila versek – Jordán Tamás műsora) televíziós ősbemutatója után született. A levél szerint – úgy érzi – ezek után nem fog többé verset mondani. Jordán sajnos nem őrizte meg a levelet.

(4) Az 1981-ben rögzített Világszínpad – Tallózás a nemzetközi színházi élet eseményeiben 2. adásában Mészáros Tamás kritikus mellett Fehér volt a másik vendég. Az MTVA archívumában sajnos csak a velencei karneválról szóló tudósítás maradt meg, a stúdióbeszélgetés nem.

(5) Egy másik, a nyolcvanas évek elején kelt, jelentékeny dokumentumértékkel bíró levél nyomára sem bukkantam eddig, amelyben az aláírók – többek között (a visszaemlékező) Viczkó Tibor – arra kérték a Magyar Televízió akkori vezetőségét, hogy mindenáron akadályozzák meg Fehér György Emlékfilmjének a befejezését, bemutatását. A tiltakozás állítólagos oka az volt, hogy Fehér felvevőgépe előtt többen – ittas állapotban – meggondolatlanul, intim természetű vallomásokat (is) tettek.

(6) 1984-ben A nők iskolája című tévéjáték bemutatója kapcsán Vitassuk meg „A nők iskolája” című tévéjátékot! címmel kerekasztal-beszélgetés zajlott. Fehér itt feltételezhetően nem interjúalany, de ez sem fellelhető az MTVA archívumában.

(7) 1985-ben mutatta be a Magyar Televízió a József Attila kortársai című sorozat 10 epizódját. A vetítés előtt Bevezető a József Attila kortársai című sorozatról címmel sugároztak egy 40 perces műsort, ami szintén nem található már meg az MTVA archívumában.

(8) 1985/86 körül Tóth Klára interjúkat készített a Színház- és Filmművészeti Főiskola tanáraival és diákjaival (többek között Fehér Györggyel is). A Fehér-interjúból egy rövid részlet a Filmkultúra 1986. júliusi számában megjelenhetett, de a teljes szöveget nem sikerült megszereznem.

(9) 1991. november 28-án a Beszélő Klub keretében kerekasztal-beszélgetés zajlott Lehet-e most másról beszélni? címmel a Friedrich Naumann Alapítvány szervezésében. Az est résztvevői – Fehér György mellett – Jordán Tamás színművész, Maurer Dóra festő és Petri György költő volt. A beszélgetést Hajdu István műkritikus vezette. Felvétel valószínűleg nem készült róla.

(10) 1992. április 8-án hajnali 00.15-től, a 2-es csatornán a Hat bagatell című szkeccsfilm bemutatója kapcsán lezajlott stúdióbeszélgetésből, amelyen Fehér mellett Dárday István és Wilt Pál vett részt.

(11) 2002. július elején a Kossuth Rádió Irodalmi Újság című műsorában volt vendég élőben Tarr Bélával együtt Fehér György.

Bármilyen információval, fotográfiával vagy dokumentummorzsával rendelkezők jelentkezését az arcokiskolaja@gmail.com e-mail címen várja a szerkesztő!