Rólunk

Kiadónk előtt példaképként
a KIJÁRAT Könyvkiadó mintája lebeg…

ŐRÜLT SZERELEM

Francia Új Hullám Kiadónk 2010. márciusában alakult azzal a legfőbb célkitűzéssel, hogy a magyar nyelvű filmművészeti szakkönyvek terén a könyvpiacot összefogja, illetve az ott mutatkozó hiányosságokat enyhítse, sőt idővel – esetleg – meg is szüntethesse. Ennek jegyében indítottuk el első kiadványsorozatunkat „Szerzőifilmes Könyvtár” címmel, amiben teljesen új, illetve magyarul eddig méltatlanul nélkülözött filmművészeti szakkönyvekkel jelentkezünk. Emellett kiemelt hangsúlyt helyezünk a magyar nyelven, bármely kiadó által megjelentett filmművészeti kötetek népszerűsítésére is, illetve azokról a Facebook oldalunkon való folyamatos tájékoztatásra.

Célközönségünknek elsősorban a főiskolai, egyetemi filmművészeti, filmesztétikai oktatásban résztvevő hallgatókat, oktatóikat, valamint – nem utolsósorban – az amatőr filmbarátokat tekintjük. Tehát köteteink elsősorban tankönyvnek, illetve oktatási segédanyagnak minősülő kiadványok.

Minden életművet elemző kiadványunkat a rendező teljes magyar nyelvű filmográfiájával, illetve teljességre törekedő, pontos hivatkozású magyar nyelvű bibliográfiájával látjuk el. Bő egy évtizedes filmművészeti szakkönyvkiadás-figyelő tapasztalatunk teszi lehetővé Kiadónk elindítását. Mindezt a XXI. század igényeinek megfelelő hagyományőrzően modern köntösbe csomagolva kapja az olvasó.

A címben szereplő Őrült szerelem kettős utalása nem véletlen: Jacques Rivette, a francia új hullám egyik legjelentékenyebb rendezőjének hazánkban kevéssé ismert filmjét rendkívül nagyra tartjuk, s ebben a filmben megnyilvánuló őrült szerelemmel indultunk neki küldetésünknek és haladunk töretlenül céljaink felé. Bikácsy Gergely kötetünket is neki ajánlottuk!

[A film filozófiája] Legfontosabb célunk a “szerzői film” fogalmának tisztázása, megfelelő rangra emelése, elhelyezése a filmművészet színpadán. Minden eddigi kiadványunk — Walter Murch: Egyetlen szempillantás alatt – Gondolatok a filmvágásról; Paul Schrader: A transzcendentális stílus a filmben: Ozu / Bresson / Dreyer; Pentelényi László – Zentay Nóra Fanni (szerk.): JLG/JLG – Jean-Luc Godard dicsérete, avagy a filmművészet önfelszámolása; Pentelényi László (szerk.): Bolond Pierrot különös kalandja I. kötet: Töredékek Bikácsy Gergely (szubjektív) filmtörténetéből Robert Bressontól Jean-Luc Godard-ig; Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe I. utazás: A remény birtokában — egy-egy apró lépés ezen a hosszú úton…

Tervezett további köteteink (a sorrend nem megjelenési sorrendet jelent):
5. Pentelényi László (szerk.): Bolond Pierrot különös kalandja II. kötet: Töredékek Bikácsy Gergely (szubjektív) filmtörténetéből Fehér Györgytől Eric Rohmerig
7. Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe II. utazás: Logikát találni
8. Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe III. utazás: A fehér vászonról
9. Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe IV. utazás
10. Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe V. utazás
11. Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe VI. utazás
12. Jean-Luc Godard: Bevezetés egy (valódi) filmtörténetbe VII. utazás
13. Pentelényi László (szerk.): Eric Rohmer meséi – I. ciklus: Erkölcsi példázatok
14. Pentelényi László (szerk.): Eric Rohmer meséi – II. ciklus: Komédiák és közmondások
15. Pentelényi László (szerk.): Eric Rohmer meséi – III. ciklus: A négy évszak meséje
16. Jean Cocteau: Napló
17. Pascal Bonitzer: Eric Rohmer meséi
18. Wim Wenders: Időm Antonionival
19. Jean-Claude Carriére – Pascal Bonitzer: A forgatókönyvírás gyakorlata
20. David Bordwell: Eisenstein mozija
22. Peter Bogdanovich: Orson Welles
23. Pentelényi László: A (valódi) stílus a filmben: Godard / Antonioni / Cassavetes
24. Pentelényi László (szerk.): Film/könyv – A magyar nyelvű filmművészeti szakkönyvkiadás vázlatos története és válogatott bibliográfiája
25. Pentelényi László: A bűn filozófiája – Fehér György megvalósulatlan filmtervei

A Francia Új Hullám Filmművészeti Szakkönyvkiadó fennállásának 12 éves évfordulójának tiszteletére, 2023-ban indítjuk útjára második könyvsorozatunkat, Szerzőifilmes Gondolkodók címmel. A sorozatban terveink szerint olyan magyar szerzői filmes rendezők gondolatait gyűjtjük majd össze, akiknek a látásmódja újszerűen befolyásolta a magyar filmművészet történelmét. A több évtizede készülő első kötet Fehér György (1939-2002) operatőr-rendezőnek állít majd emléket.

Szerzőifilmes Gondolkodók:
1. Pentelényi László (szerk.): Arcok iskolája – Találkozás(ok) Fehér György operatőr-rendezővel
2. Pentelényi László (szerk.): A magyar filmművészet fejevétele – Novák Márk csendélete
3. Pentelényi László (szerk.): A 17-es számú kórterem – Dömölky János, vagy Dömölky János?

Törekvéseink már külső elismerésben is részesültek: Szerzőifilmes Könyvtárunk 3. kötetét a Nemzetközi Filmes Újságírók Szövetsége (FIPRESCI) a “The Best Books on Film 2012“-es listájára is beválogatta. A magyar nyelvű filmművészeti szakkönyvkiadás atyja, Zalán Vince filmesztéta pedig így méltatott minket a Filmvilág 2012. májusi számában: “S mint a teljes sötétség előtti, utolsó gyertyafényre, úgy tekinthetünk Pentelényi László magán kezdeményezésére, a Francia Új Hullám Kiadóra, amely legutóbb Paul Schrader régen várt könyvével ( A transzcendentális stílus a filmben – Ozu / Bresson / Dreyer ) kedveskedett a filmbarátoknak.” Reményeink szerint sokáig “éghetünk” még és a teljes Szerzőifilmes Könyvtár-sorozatunk átfogó képet fog tudni nyújtani a (valódi) filmművészet rejtett kincseiről.

Érdemes röviden áttekinteni hány filmművészeti szakkönyv-sorozat (zárójelben az eddig megjelent kötetek darabszáma) indult el kiadónk megalakulása óta: Apertúra Könyvek (8), Szerzőifilmes Könyvtár (5), ZOOM – a kortárs filmtudomány kulcskérdései (8), Prizma Könyvek (2), Metropolis Könyvtár (2), Filmanatómia Könyvek (8), Gondolat Filmkönyvek (14), MMA – Filmkönyvek (18), Láthatatlan filmtörténet (4), 52 film (3) és Magyarok Hollywoodban (5). Valamint a nem kifejezett filmművészeti könyvsorozat, hanem önálló (sorozat)művek, Király Jenő legendás Frivol múzsájának jelentősen kibővített – eddig – kilenckötetes A film szimbolikája című sorozata, amely a Kaposvári Egyetem és az Eszmélet Alapítvány jóvoltából láthatott napvilágot, illetve feltétlenül meg kell említeni még a Cor Leonis Kiadó által kiadott forgatókönyvírásról szóló köteteket is. 2022-ben a Mondd el a film nyelvén címen az ifjúság számára szóló kötettel egészítették ki a korábbi Syd Field-sorozatot. A francia központú L’Harmattan Kiadó pedig időközben – sorozatfüggetlenül, de már – több mint egy tucat filmművészeti szakkönyvet jelentetett meg eddig (Kelecsényi László: Eső és telefon – regényes filmdramaturgia címmel, amelyben JLG/JLG – Jean-Luc Godard dicsérete, avagy a filmművészet önfelszámolása kötetünk is említésre került), és számos kötet van készülőben műhelyükben. A Magyar Művészeti Akadémia Kiadó jóvoltából pedig 2020-21-ben – a 2006-ban indult, és azóta félbemaradt – Bódy Gábor egybegyűjtött filmművészeti írások című sorozat is teljessé vált. A 2022-es év filmművészeti könyvszenzációja a Gondolat Könyvkiadó által publikált A csillagok járásával… című Szőts István-kötet volt, amelyben egy eddig publikálatlan életműinterjú olvasható a rendezővel. Az idei év végén  induló Szerzőifilmes Gondolkodók-sorozatunk is egy-egy magyar szerzői filmes rendező pályáját saját szavain keresztül tervezi majd bemutatni.

Kedves Filmbarátok!
Ezúton szeretnénk buzdítani Titeket, hogy segítsétek munkánkat azzal, hogy megosztjátok velünk véleményeteket tervezett kiadványainkról. Ötleteiteket, javaslataitokat és kérdéseiteket a fuhkiado@gmail.com e-mail címünkön várjuk.

Budapest, 2023. február 1.

Köszönettel a Francia Új Hullám Filmművészeti Szakkönyvkiadó